شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی نوعی روش درمانی است که درآن از امواج پر قدرت مکانیکی ( مشابه امواج صوتی اما با سرعت بسیار بالاتر ) برای درمان انواع مختلفی از دردهای عضلانی – اسکلتی استفاده می شود. در ابتدا از شاک ویو برای درمان سنگهای کلیه استفاده می شد و از سال ۱۹۹۰ برای درمان اختلالات تاندونی هم به کار گرفته شد .تعداد کم جلسات درمانی ( سه تا پنج جلسه با فاصله یک هفته) ، غیر تهاجمی بودن و عدم نیاز به مصرف دارو ، آن را به روشی مناسب برای درمان بسیاری از اختلالات عضلانی- اسکلتی تبدیل کرده است.

 

مکانیسم اثر شاک ویو

۱-تولید رگهای خونی جدید: شاک ویو باعث ایجاد رگهای خونی (نئوواسکولاریزاسیون) در بافتهای آسیب دیده می شوند . این رگهای جدید اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز بافتهای در حال ترمیم را تامین می کنند و موجب بهبودی تاندون و استخوان آسیب دیده می شوند.

۲-بر عکس کردن فرایند التهاب مزمن: هر گاه بافتی دچار آسیب شود در آن التهاب حاد رخ می دهد که هدف آن ترمییم ضایعه می باشد.اگر این فرایند به خوبی پیش نرود تبدیل به التهاب مزمن می شود که تخریب بافت و درد مزمن را در پی دارد. شاک ویو تراپی و امواج پر قدرت آن ، باعث افزایش فعالیت سلولهایی به نام ماست سل می شوند که به نوبه خود موادی را از خود ترشح می کنند که ابتدا فرایند التهابی را تشدید می کنند و در ادامه به بهبودی نرمال و فرایند ترمیم منجر می شوند.

۳-تحریک تولید کلاژن: یکی از اجزائ ضروری ترمیم بافتهای آسیب دیده عضلانی-اسکلتی، تولید مقادیر کافی کلاژن می باشد. شاک ویو با تسریع و تحریک تولید کلاژن و بهبود راستای الیاف کلاژن ، تاندونهای آسیب دیده را ترمیم می کند.

۴-جذب کلسیم رسوب کرده در تاندونها

۵-کاهش مقدار عواملی که در ایجاد درد موثرند از جمله ماده پی

با توجه به موارد یاد شده ، مشخص است که شاک ویو تراپی عمدتا برای درمان دردهای مزمن عضلانی-اسکلتی به کار می رود و برای ضایعات حاد توصیه نمی شود.

شاک ویو تراپی
مواردی که با شاک ویو تراپی قابل درمان هستند:

۱-دردهای ناحیه شانه از جمله التهاب تاندون ناشی از رسوب کلسیم و سندرم درد ساب اکرومیال

۲-آرنج تنیس بازان

۳-سندرم درد تروکانتر بزرگ

۴-درد لبه تحتانی کشکک زانو

۵-بیماری ازگود – شلاتر

۶-شین اسپلینت(درد قسمت داخلی استخوان ساق )

۷-ضایعه تاندون آشیل

۸-خار پاشنه(فاشئیت پلنتار)

۹-سندرم درد مایو فاشیال

۱۰-زخمهای حاد و مزمن

۱۱- ادم لنفاوی اولیه وثانویه

۱۲-جوش نخوردن یا دیر جوش خوردن شکستگیها

از شاک ویو تراپی برای درمان مواردی از قبیل آرتروز زانو ، انگشت ماشه ای و نرومای مورتون هم استفاده شده است.

دستگاه شاک ویو تراپی
مواردی که استفاده از شاک ویو ممنوع می باشد

۱-بر روی ارگانهای پر از هوا مانند ریه ها و روده

۲-تاندونهای در شرف پارگی

۳- بارداری

۴-سنین زیر ۱۸ سال( به جز بیماری ازگوت-شلاتر . و در سایر موارد بعد از عکس برداری و اطمینان از بسته بودن صفحه رشد)

۵-بیمارانی که داروهای ضد انعقاد استفاده می کنند.

۶-بیماریهای انعقادی

۷-بافتهای دارای تومر یا عفونت

۸-بیمارانی که کورتون مصرف می کنند یا در محل ضایعه در ۶ هفته اخیر کورتون تزریق شده است.

عوارض استفاده از شاک ویو تراپی

در صورتی که موارد فوق در نظر گرفته شوند و درمان توسط پزشک یا تراپیست آموزش دیده انجام شود عارضه قابل توجهی ندارد . درمان با شاک ویو (شاک ویو تراپی) تا حدودی دردناک است ولی قابل تحمل می باشد و گاهی در محل درمان قرمزی ، تورم مختصر و یا خونمردگیهای خفیفی رخ می دهد که نباز به اقدام خاصی ندارند و خود به خود از بین می روند. در موارد کمی امکان دارد درد یک الی دو روز کمی تشدید شود.

تعداد جلسات مورد نیاز و مواردی که باید در حین درمان رعایت شود:

تعداد جلسات مورد نیاز برای شاک ویو تراپی در اکثر موارد سه جلسه است که با فاصله یک هفته انجام می شود . در طی درمان از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند دیکلوفناک باید اجتناب شود و نباید از گرما یا سرما در موضع درمان استفاده شود. گاهی تا شش هفته بعد از آخرین جلسه درمانی زمان لازم است تا اثرات درمان به طور کامل نمایان شود.