طب سوزنی یا درای نیدلینگ چیست؟

۱-طب سوزنی یا درای نیدلینگ چیست؟

درای نیدلینگ یک تکنیک و روش جدید درمانی در فیزیوتراپی است که از یک سوزن بسیار نازک و مخصوص جهت مواردی مثل رفع و درمان گرفتگی و اسپاسم عضلات و نقاط ماشه ای(حساس) عضلات ، افزایش گردش خون موضع ، از بین بردن بافت های اسکار ناشی از جراحی و … استفاده میشود.

 

۲-درای نیدلینگ چه کاربردهایی دارد؟

درای نیدلینگ در بسیاری از مشکلات اسکلتی و عضلانی کاربرد دارد مانند:
انواع گرفتگی های دردناک عضلانی/شانه منجمد/
سندروم آرنج تنیس بازان و گلف بازان /چسبندگی عصب درمچ دست(CTS)
دردهای ناحیه ی باسن ونشیمنگاه/انواع دردهای مچ و کف پا
دردهای عضلات همسترینگ و ران
درد ناشی از فعالیت مداوم در جلو ساق پا/سردردهای با منشا گردنی
درد سیاتیک/درد ناحیه ی لگن
درد های زانو/درد ناشی از آسیب های مکرر مفاصل

۳-درای نیدلینگ بر اساس چه مکانیسم هایی عمل
میکند؟

مکانیسم اثر آن هنوز بصورت کامل شناخته نشده است ولی برخی پژوهشگران توضیحات علمی قانع کننده ای در این زمینه ارائه داده اند از
جمله Dr. shah و همکارانش اعتقاد دارند که فرو بردن سوزن مخصوص در نقطه ی ماشه ای باعث ترشح برخی مواد شیمیایی میشود که چرخه اسپاسم و درد را متوقف میکند ضمنا باعث ایجاد یک پاسخ توییچ از عضله میشود که منجر به ریلکسیشن عضله می گردد.

۴-آیا درای نیدلینگ همان طب سوزنی است؟

خیر,درای نیدلینگ هم در روش درمان و هم در توضیح مکانیسم عمل با طب سوزنی متفاوت است . فیزیکال تراپیست ها در این تکنیک یک سوزن را با هدف درمان موضعی عضله و بافت همبند وارد بدن میکنند و چندین بار همان ناحیه را سوزن می زنند؛ در صورتیکه در طب سوزنی چندین سوزن بطور سطحی روی پوست زده می شود و معمولا به مدت حداقل ۲۰ دقیقه سوزن ها روی بدن می ماند . در طب سوزنی ممکن است هدف درمان عضله و بافت همبندی عضلانی اسکلتی نباشد ، مثلا برای مشکل چاقی یا درمان کبد سوزن زده شود ولی در تکنیک “درای نیدلینگ” هدف ما درمان عضله و بافت اسکلتی است.

۵-انجام درای نیدلینگ چه حسی در فرد ایجاد می کند؟

معمولآ انجام آن با کمی درد است ولی این احتمال وجود دارد که بعد از این کار بیمار کمی کوفتگی و کبودی در موضع احساس کند که کاملا طبیعی است که حداکثر بعد از ۳ الی ۴ روز ازبین می رود؛ بیمار بایستی به تغییرات درد اصلی خود توجه کند و این تغییرات در “شدت” و ” محل” درد را به فیزیکال تراپیست خود گزارش کند.

۶-بعد از انجام درای نیدلینگ بیمار باید چه کاری انجام دهد؟

در روز اول استراحت و پرهیز از فعالیت هایی که باعث تشدید درد می شود توصیه می شود و از روز دوم در موضع درمان شده استرچ و حرکات کششی ملایم و بدون درد انجام دهد
(۴/۵ بار و هر بار عضله را ۱۵ثانیه در حالت کشیده ملایم نگه دارد . )

۷-آیا سوزن های استفاده شده استریل هستند؟

بله,فقط از سوزن های مخصوص استریل ویکبار مصرف استفاده می شود.

۸-درای نیدلینگ عوارض جانبی هم دارد؟

بعضی از بیماران در موضع درمان شده بطور موقتی کمی احساس سری و کرختی و کوفتگی و به ندرت کبودی را تا چند ساعت را گزارش میدهند که حداکثر تا ۷۲ ساعت بصورت کامل برطرف می شود.

۹-چه گروه پزشکی صلاحیت انجام درای نیدلینگ را دارند؟

همانطور که گفته شد درای نیدلینگ یک مدالیته و تکنیک نوین در فیزیوتراپی است و فقط فیزیکال تراپیست هایی که دوره های آموزشی آن را دیده باشند با دریافت گواهینامه ، مجاز به انجام این تکنیک می باشند و با توجه به داشتن دانش جامع و کامل در زمینه آناتومی و مهارت های لمسی و بیومکانیک، صلاحیت انجام آن را دارند و اگر توسط فرد غیر از “فیزیکال تراپیست” با هر عنوان و تخصصی انجام شود احتمال آسیب جدی به بیمار وجود دارد.

۱۰-درای نیدلینگ به تنهایی یک روش درمانی است یا در کنار دیگر مدالیته های فیزیوتراپی بکار میرود؟

به تشخیص فیزیکال تراپیست میتواند یک درمان کامل یا بخشی از پروسه درمانی باشد

۱۱- چند بار انجام درای نیدلینگ برای بهبودی کامل لازم است؟

با توجه به مشکل و بیماری فرد و همچنین معاینه فیزیوتراپیست ممکن است ۳ الی ۴ جلسه درمان برای هر ناحیه نیاز باشد هرچند اکثر گرفتگی های عضلانی درهمان جلسه ی اول یا دوم بصورت کامل رفع میشوند.
جلسات درای نیدلینگ معمولآ با فاصله ۳ الی ۴ روز انجام می شود.